Moderný nábytok ako z katalógu

Snažíme sa kráčať s dobou. Tak, ako vymieňame staré autá, počítače a mobily za nové, vymieňame aj nábytok. Keď už sa rozhodneme investovať do domácnosti, chceme to obyčajne urobiť tak, aby sme stále cítili teplo domova a aby sme boli originálny. Dnes sa na trhu nachádza veľké množstvo možností a čoraz viac ľudí, nielen mladých, sa snaží svoj byt alebo dom zariadiť moderne.

 

Moderný materiál

Moderný nábytok by mal spĺňať niekoľko požiadaviek a prvou z nich je materiál. Drevo bolo, je a aj vždy bude populárne. V prípade moderného nábytku sa využíva najčastejšie drevo skutočne tmavé alebo na druhej strane bledé. Veľmi často sa stretávame dokonca s drevom v bielej povrchovej úprave. Aj keď sú drevené časti nábytku stále neodmysliteľnou súčasťou, ustúpilo v poslednom čase drevo iným materiálom a to hlavne sklu a kovom. Sklo sa čoraz častejšie objavuje na nábytku a dnes už nie len ako prostriedok na presklenie vitrín, ale aj napríklad na samotné skrinky. Dostatočne hrubé sklo sa dá dokonca použiť na výrobu celého kusu nábytku, či už ide o stôl alebo skrinky. Kovové súčiastky dodávajú nábytku toho skutočného ducha pokroku. Pôsobia priemyselne, ale zároveň pri správnej voľbe vedia byť aj skutočnou čerešničkou modernosti. Veľmi dôležité je však drevo, sklo a kov skĺbiť tak, aby nábytok pôsobil mlado a moderne a nie chladno a sterilne.
 

Farebný moderný nábytok

Moderný nábytok musí mať okrem správneho materiálu, aj správnu farbu. Dnes vo svete, ale aj u nás letí hlavne nábytok bledý, ba až biely alebo na druhej strane nábytok tmavý, až čierny. Z praktického hľadiska je samozrejme výhodnejší bledý, pretože na ňom nevidno odtlačky rúk ani prach, ale aj s tmavým sa dá byt zariadiť tak, ako to človek chce. V prípade, že sa človek rozhodne pre kovový nábytok, volia sa hlavne zliatiny vo farbe striebra. Aj keď by sa mohlo zdať, že v prípade skla sa používa iba sklo číre, nie je to tak. Rôzne farby skla sa čoraz častejšie využívajú hlavne v moderne zariadených kúpeľniach.

Čisté línie

S moderným nábytkom sa dnes spájajú hlavne ostré hrany, to znamená, že ľudia volia hlavne štvorce a obdĺžniky. To sa netýka iba skríň, ale aj stolov a dokonca aj stoličiek. Nič však nie je jednotvárne a preto je dôležité si uvedomiť, že pri správnej voľbe materiálu pôsobia aj oblé tvary moderne. Čo sa veľkosti týka, dnes sa preferuje minimalizmus. Moderný nábytok býva obyčajne malý, ale spĺňa všetky funkčné predpoklady.

Moderný minimalizmus

Moderne zariadený byt má byť hlavne pohodlný. Má spĺňať všetky nároky človeka, ktorý v ňom býva a trávi dni. V popredí moderného bytu stojí teda minimalistický nábytok, pri ktorom vynikne otvorený priestor. Malé skrinky, správna kombinácia dreva, skla a kovu a dobre zvolené farby sa o všetko postarajú. Okrem toho ten správny nádych modernosti dávajú bytu alebo domu aj doplnky. Na tie netreba zabúdať a rozhodne ich netreba podceniť. Zaujímavé obrazy, vázy, koberce či kvetináče sú základom. Na internete, ale aj v obchodoch s nábytkom poskytnú človeku množstvo inšpirácii a návodov, ako si byt moderne zariadiť a preto sa netreba báť zájsť niekam po radu.

Pre lepšiu predstavu si prečítajte niečo o konkrétnych druhoch nábytku, ktoré sa dajú považovať za skutočne moderné.

SKRINKA POD TELEVÍZIU

Technický pokrok nám dovoľuje využívať nové technológie aj doma. LCD televízie už sú takmer samozrejmosťou a preto je dôležité mať k nemu správny nábytok. Skrinky pod televíziu by mali byť malé a sedieť k danému druhu televízie. Takéto skrinky sa vyrábajú obyčajne v kombinácii dreva a skla alebo z čistého hrubého skla. Je len na človeku, čo si vyberie. Z funkčného hľadiska by mala mať skrinka niekoľko poličiek, ktoré sa najčastejšie využívajú na odkladanie diaľkových ovládačov, novín, prípadne na DVD prehrávač alebo skrinku k satelitu.

MODERNÉ STOLIČKY

Stoličky sú dominantou každej jedálne, prípadne kuchyne alebo obývacej izby. Dnes sa čoraz viac popúšťa uzda fantázii vo sférach použitých textílii a farieb. Čoraz častejšie sa používa aj koža a to nielen v prírodných farbách, ale aj v modrej, zelenej alebo fialovej. Línie by mali zostať ostré a pritom jednoduché a samozrejme dôraz sa kladie aj na pohodlnosť.

MODERNÁ SEDAČKA

Obrovským hitom sú dnes stále rohové sedačky. Pre ľudí, ktorí si radi užívajú luxus sú určené rohové sedačky v koženom prevedení. Aj tu sa okrem prírodných farieb používajú výraznejšie farby ako červená, fialová alebo modrá. Tkaniny sa používajú s rovnakou obľubou a to hlavne na látkach, ktoré sú v prevedení dvoch kontrastných farieb, napríklad sivej a bordovej. Veľmi populárne sú aj rôzne vankúše.