Moderné zásuvkové skrinky

Komoda je veľmi prispôsobivým kusom nábytku do ktorejkoľvek miestnosti v dome či v byte. Je charakteristická tým, že obsahuje viacero priestranných zásuviek, kam pohodlne uložíte citlivé kusy oblečenia, akými je napríklad spodná bielizeň.

Výhody a nevýhody zásuvkových skriniek

Prednosťou komody je predovšetkým mimoriadne efektívne využitie priestoru – znížená výška poskytuje štedrý priestor bez toho, aby zbytočne zaťažila steny miestnosti. Zároveň je na skrinku možné umiestniť dekoráciu, knihy, či stolnú lampu, čím z jej prítomnosti vyťažíte maximum. Obľúbenosť zásuvkových skriniek rastie úmerne s ponukou výrobcov. Jednotlivé kusy nábytku sú vyrábané v sériách a tak si môžete komodu kúpiť v rovnakom dizajne ako je Vaša posteľ, nočný stolík, či šatníková skriňa. Nevýhody sa môžu spájať s otázkami bezpečnosti predovšetkým z dôvodu vyššej hmotnosti komody najmä v zaplnenom stave.

 

Prevedenia skrinky

Existujú však viaceré riešenia, ktoré znižujú riziko úrazu, či už pri presúvaní komody alebo bežnom používaní:
– Špeciálne zarážky na zásuvkách, ktoré zabraňujú ich vypadnutiu,
– Uchytenie o stenu – mnohí výrobcovia Vám k výrobku pribalia špeciálne ukotvovacie zariadenie, ktoré v prípade potreby navŕtate do steny,
– Ak budete komodu často premiestňovať, zvoľte radšej mobilný model na kolieskach. Odradiť Vás môže taktiež skutočnosť, že komody sú dodávané zväčša v demontovanom stave. Dizajnéri však myslia aj na tých menej zručných a komody navrhujú tak, aby ich montáž bola čo najjednoduchšia. Stačí sa riadiť návodom a s trochou šikovnosti to iste zvládnete.

Možnosti

Na trhu sú dostupné rôzne vyhotovenia zásuvkových skriniek, ktoré sa dokonale prispôsobia štýlu miestnosti ako aj funkčným požiadavkám. Tradičné bielizníky sú zložené z troch a viacerých zásuviek rozličnej šírky. Obľúbené sú taktiež kombinované komody s menším počtom zásuviek doplnené o policovú skrinku. Zaujímavým riešením do spálne je taktiež toaletný stolík so zrkadlom, účelný a praktický, ktorý môže obsahovať viacero odkladacích zásuviek nielen na kozmetiku.

Materiály

Čo sa týka materiálov, výber je skutočne široký:
– Masív – je robustný ale elegantný,
– Drevotrieska – je lacnejšia, ľahšia, no zároveň menej odolná voči pravidelnej záťaži,
– Kombinácia dreva a ratanu – bude vyhovovať milovníkom rustikálneho štýlu. Komody z tohto materiálu sú ľahučké, zároveň však nie sú vhodné na príliš časté otváranie, keďže prírodný ratan je pomerne krehký.