Moderné poštové schránky

Poštovú schránku berieme, ako samozrejmosť. Pre väčšinu ľudí je to „skrinka“, do ktorej dostáva listy, periodiká, oznámenia, šeky, letáky a podobne. Aj keď sa na prvý pohľad zdá, že všetci okolo nej prechádzajú takmer bez povšimnutia, je potrebné si uvedomiť, že práve poštová schránka patrí spolu s oplotením a okolím obydlia k hlavným nosičom prvotných informácií o tom, kto tu býva, aký je jeho vkus. Mnohí ľudia si to uvedomili a tak sa čoraz viac stretávame s netradičnými poštovými schránkami.

Typy schránok

Klasické schránky na poštu sú už pekných pár rokov rovnaké. Buď sú plechové, obdĺžnikového tvaru s otvorom vo vrchnej časti , zvyčajne zakryté výklopným vekom, alebo vybavené priamo v otvore na vkladanie poštových zásielok pohyblivými kovovými časťami, slúžiacimi, ako zábrana pre nežiadúce vyťahovanie listov a zásielok. Potom sú to otvorené schránky tvaru valca (plastové, plechové), do ktorých sa vkladá pošta z boku. Často nemajú žiadnu záklopku a tak nie sú chránené pred poveternostnými podmienkami, ani pred vypadnutím či neoprávneným výberom ich obsahu. Pod pojmom netradičná poštová schránka tak môžeme rozumieť akúkoľvek schránku, ktorá sa typovo, ale aj dizajnovo líši od týchto dvoch spomenutých modelov.

 

Ako by mala schránka vyzerať

Ak chceme svoje obydlie skrášliť peknou poštovou schránkou, mali by sme dbať na niekoľko hlavných zásad. Poštová schránka by mala byť v prvom rade praktická a mala by dobre slúžiť svojmu účelu. Mala by byť estetická a nie gýčovitá a malo by byť na prvý pohľad jasné, že je to schránka na poštu a nič iné. Ako si teda vybrať? Možno sa to zdá divné, ale v prvom rade si musíme uvedomiť platnosť gravitačného zákona. Listy, noviny, letáky – to všetko by sa malo do schránky vhadzovať a nie vtláčať. Príkladom, ako schránka nemá vyzerať je typ, podobajúci sa starému včelárskemu úľu. Okrem toho, že vyzerá gýčovito, otvor na poštu je v jej najspodnejšej časti – letáčiku pre včely. Noviny a listy tak treba do nej vtláčať a nie vhadzovať a keďže je otvor malý, vmestia sa do neho možno jedny noviny a tie potom zamedzia vloženiu ostatnej pošty. Praktickosť schránky je tiež prvoradá. Schránka v tvare pníka pôsobí síce v trávniku vedľa vášho domu efektne, no treba sa k nej až príliš hlboko zohnúť, aby sme sa k jej obsahu dostali. Do schránky sa musí pošta nielen bez problémov dostať, ale nesmú byť problémy ani pri jej vyberaní. Toto všetko zohľadňujeme pri výbere našej poštovej schránky.

Moderné poštové schránky

Ak máme moderný dom, potrebujeme schránku s moderným, až futuristickým dizajnom. Výrobcovia v súčasnosti ponúkajú množstvo modelov. Najčastejšie sú vyrobené z leštenej nehrdzavejúcej ocele. Odolajú tak slnečnému žiareniu i nepriazni počasia. Populárne sú jednoduché módne tvary, ale aj napríklad schránky v tvare listových obálok. K nim je možnosť dokúpiť takzvané držiaky na zrolované letáky. Ak ste prerobili starší dom so šikmou strechou, určite bude pekné dať si vyhotoviť zručnému majstrovi schránku, ktorá bude vlastne verným zmenšeným modelom vášho domu. Noviny a listy sa tam budú vkladať cez výklopnú strechu.

Fantázii sa hranice nekladú

Ak robíte oplotenie okolo domu, môžete schránku zakomponovať priamo do stĺpu. Vo vinárskych oblastiach sa stretávame so schránkami v tvare súdka, ktorý je zamurovaný v stĺpe. Predná časť slúži na vhadzovanie pošty a zadná na jej výber. Veľmi pekné sú tiež schránky, vyzerajúce starobylo. Ich základný tvar je klasický, no sú doplnené napríklad antickými doplnkami, erbom, ornamentmi a podobne. Zvyčajne sú čiernej farby a vzory sú s bronzovou, medenou či zlatou patinou. K extravagantným poštovým schránkam patria napríklad veľmi obľúbené v tvare miniatúrnej automatickej práčky. V prednej časti majú uzamykateľné sklenené okienko, navlas sa podobajúce priezorníku do bubna práčky, takže bez toho, aby ste museli schránku otvárať, vidíte, či v nej niečo máte. Výber schránok je bohatý. Verte tomu, že ak si dobre zvolíte, stane sa poštová schránka ozdobou vášho domu a len málo ľudí prejde okolo nej bez povšimnutia.