Manželské postele

Posteľ je najdôležitejšou súčasťou každej spálne. Preto by sme mali byť pri jej výbere veľmi obozretný a pred jej kúpou si premyslieť všetky naše požiadavky. Manželská posteľ sa musí typovo hodiť k ostatným kusom nábytku a musí byť pohodlná pre oboch partnerov.

 

Rozmery manželskej postele

Manželské postele sa vo veľkoobchode predávajú s rozmerom šírky väčšinou 140, 160 a 180 cm, dĺžky do 210 cm. Manželská posteľ ako aj každá iná má byť spravidla o 25 cm dlhšia ako je výška postavy. Preto sa mnoho párov, v ktorých je jeden prípadne obaja vyššieho zrastu, dostávajú do veľkého problému. Dĺžkový rozmer im nevyhovuje, preto jedinou zostávajúcou možnosťou je výroba postele na mieru alebo ťažké hľadanie vyhovujúceho kusu.

 

Matrac do manželskej postele

Najdôležitejšou časťou postele je matrac. Výber je opäť individuálny. Niekomu vyhovuje mäkšie, niekomu tvrdšie spracovanie. Na matraci by sme nemali šetriť, pretože práve on zabezpečuje kvalitu nášho spánku. Odporúčaná životnosť matracu je 10 rokov, pretože sa v nich tvoria roztoče a taktiež sa po niekoľkých rokoch objavujú na matracoch preliačeniny spôsobené preležaním. Na to, aby mohol matrac plniť svoju úlohu, potrebujeme vhodný rošt. Ten môže byť klasický drevený, ktorý je súčasťou postele alebo lamelový, ktorý je tvorený hustejšou spleťou doštičiek, takže nedeformuje matrac a drží naše telo v optimálnej polohe. Posteli musíme zabezpečiť neustály prívod vzduchu zo všetkých strán. Postele s úložným priestorom, ktoré nemajú zo spodnej časti žiadnu štrbinu na cirkuláciu vzduchu, sú nevhodné z dôvodu rýchleho zatuchnutia a vlhnutia matracu, čím sa vytvárajú priaznivé podmienky na rozmnožovanie roztočov. Ak už takúto posteľ máte, odporúčame do spodnej dosky navŕtať diery. Preto najvhodnejšími posteľami zo zdravotného hľadiska sú tie klasické, ktoré sa skladajú len z rámu, roštu a matracu.

 

Umiestnenie postele

Posteľ by mala byť umiestnená na stene, oprosi ktorej nie sú dvere a ani okno. Čelom by sa mala opierať o stenu a mala by byť prístupná pre oboch partnerov, z pravej aj ľavej strany. Pred kúpou, posteľ vyskúšajte. Ľahnite si na ňu v predajni a chvíľu v tejto polohe zotrvajte. Len tak zistíte, či vám matrac a celkové spracovanie vyhovuje.