Lacné parkety

Vidina šetrenia financií nás mnohokrát ovplyvní aj pri zariaďovaní našich obydlí. Siahame po čo najlacnejšom zariadení, ktorým si však môžeme veľmi ľahko uškodiť. Vopred si musíme uvedomiť, že za lacný peniaz kvalitu nekúpime. Na prvý pohľad výhodne kúpený tovar sa tak kvôli prevedeniu nižšej kvality môže stať ľahko nevýhodným. To platí aj pre parkety.

V supermarketoch nás upútavajú rôzne reklamy na lacné podlahy . Ich ceny sú atraktívne, avšak musíme si uvedomiť, že to má svoj dôvod. Ním môže byť napr. chybné prevedenie spôsobené pri výrobe, znížená kvalita či skrytá informácia. Pred kúpou podlahy si preto musíme preveriť všetky jej vlastnosti.

 

Výrobné chyby

Najčastejším problémom parkiet za nízke ceny je ich kvalita. Tá sa prejaví pri montáži alebo až po určitej dobe záťaže. Svoju pozornosť upriamte hlavne na povrch a okraje parkiet. Mnohokrát sa stáva, že ich vrchná strana je pri prevoze poškrabaná. Tieto kusy parkiet sa síce sťahujú z predaja, ale objavujú sa na východnom trhu, čiže aj u nás. Dôležité je aj skontrolovať si vzor a odtieň parkiet, ktoré kupujete za podozrivo nízku cenu. Pri spojení dvoch lamiel môže vzniknúť neestetický obraz spôsobený odchýlkou v umiestnení vzoru či neprirodzene vyzerajúcich odtieňov farieb.

Ak sú spoje jednotlivých lamiel vyrobené s čo i len malým zakrivením, ich montáž sa výrazne sťaží. Navyše, spoje medzi jednotlivými parketami nebudú presne doliehať, čím vznikne voľný priestor, ktorý ukladaním prachu postupne sčernie. Podlaha tak bude budiť dojem špinavosti.

Pozor na hrúbku parkiet!

Pri kúpe parkiet dávajte pozor aj na ich hrúbku a tvrdosť materiálu, z ktorého sú vyrobené. Lamely s hrúbkou 6 mm a 8 mm nesú výrazný rozdiel, ktorý sa prejavuje najmä v ich odolnosti voči poškodeniu. V prípade nerovnosti povrchu má príliš tenká lamela tendenciu postupne sa lámať či jemne vydúvať.