Kvalitné spanie na manželských posteliach

K najdôležitejším kusom nábytku v spálni patrí samozrejme manželská postel. Každý človek vie, že spánok je dnes naozaj dôležitý. Aj keď spíme obyčajne málo, mali by sme spať kvalitne. Manželská posteľ by teda mala byť pohodlná a v neposlednom rade by sa mala hodiť k ostatnému nábytku v spálni.

180 x 210

Manželskú posteľ treba vždy vyberať podľa vzrastu a postavy partnerov. Takáto posteľ sa kupuje vždy pre dve osoby a preto sa treba riadiť výškou toho vyššieho z nich. Šírka jedného lôžka sa v prípade manželskej postele pohybuje medzi 140 až 180 centimetrov a dĺžka obyčajne dosahuje 210 centimetrov. Ak je jeden z dvojice vyšší alebo sú vysokí obaja manželia, môže byť kúpa postele niekedy naozaj náročná. Dĺžka postele by mala presahovať výšku postavy aspoň o 25 centimetrov a ak sú manželia naozaj vysokí, musia obyčajne zvoliť posteľ vyrobenú na mieru.

Matrace do postele

Výber správneho matracu je pre kvalitný spánok snáď najdôležitejší. Matrac je tá časť postele, do ktorej sa oplatí investovať najviac. To, aký matrac si človek vyberie, či zvolí mäkký alebo tvrdý, je len na samotnom človeku. Pod matrac by však mal mať aj kvalitný rošt. Aj keď sa dnes dajú kúpiť rôzne rošty, dokonca polohovateľné, využívajú ľudia najčastejšie rošty lamelové, ktoré nedeformujú matrac nad roštom. Každý matrac na manželskej posteli by mal mať prísun vzduchu z každej jednej strany, aby sa zamedzilo jeho plesneniu. Ak má človek posteľ zatvorenú, mal by ju občas vyvetrať. V matracoch sa prirodzene množia roztoče a preto treba matrace aspoň každých desať rokov vymeniť. Ak už matrac neprináša kvalitný spánok, mal by si človek kúpiť nový.

Poloha manželskej postele

Dať posteľ na správne miesto v spálni nie je jednoduché. Niekedy býva človek obmedzený najmä veľkosťou samotnej miestnosti. K posteli by za každých okolností mal mať prístup každý z partnerov. Manželské postele by nemali byť oproti oknu ani dverám. Každému však vyhovuje niečo iné a preto si aj posteľ môžete dať tak, aby sa vám spalo naozaj dobre.