Kúpeľňový ventilátor – vlhkosť v kúpelni

Funkčné vetranie v kúpeľni dnes už zďaleka nie je považované za luxus. Kvalitný ventilátor nielen odvedie vlhkosť, no zabráni tiež zatuchnutiu a zabezpečí kvalitu vzduchu v tak frekventovanej miestnosti, akou je kúpeľňa.

Turbína alebo vrtuľa?

Na trhu sa stretávame s dvoma základnými typmi ventilátorov do kúpeľne. Prvým je axiálny (vrtuľový, lopatkový), ktorý je podstatne lacnejší , no taktiež hlučnejší a menej výkonný. Vhodný je vtedy, ak je vzduch odvádzaný rovným potrubím do dĺžky jedného metra. Druhým typom je radiálny (odstredivý) ventilátor, ktorý sa vyznačuje vyššou cenou, ale aj nízkou hlučnosťou. Zvládne omnoho väčší odpor v podobe viac metrového potrubia vrátane ohybov.

Ovládanie ventilátora

Ventilátor môžete ovládať spínačom alebo ho napojiť priamo na svetelný obvod. Zaujímavá je tiež funkcia časového dobehu, vďaka ktorej sa ventilátor krátko po opustení kúpeľne automaticky vypne. Dostupné sú tiež ventilátory s infračerveným senzorom. Horúcou novinkou je ventilátor s tzv. hygrostatom teda snímačom vlhkosti, ktorý sa automaticky zapne ak vlhkosť v miestnosti presiahne želané percento.

 

Guľôčkové ložisko

Je zárukou dlhej životnosti Vášho ventilátora, takže by ste nad výberom takéhoto typu nemali dlho rozmýšľať.

 

Spätná klapka

Bráni spätnému prúdeniu vzduchu pri vypnutí ventilátora. Často býva súčasťou lepšie vybavených ventilátorov, no je ju možné dokúpiť aj samostatne.

 

Hlučnosť

Aby ste svoj ventilátor nepočuli v celom byte, informujte sa vopred o hlučnosti jeho prevádzky. Myslite na to, že podobne ako u digestorov, aj v tomto prípade ohyby v potrubí zvyšujú hlučnosť a znižujú výkon ventilátora. Znesiteľná hlučnosť by mala byť do 35 dB, no na trhu bez problémov nájdete aj modely s hlučnosťou okolo 25 dB.

 

Dizajn vs. funkčnosť

V súčasnosti sú dostupné skutočne zaujímavé dizajnérske kúsky s prednými štítmi v rôznych farbách, motívoch, či prevedeniach. Tu ale mnohokrát platí, že vzhľad ide na úkor kvality. Ak Vám ide hlavne o spoľahlivé odsávanie vlhkosti, nízku hlučnosť a dlhú životnosť, sledovaním spomínaných parametrov nič nepokazíte.