Kúpeľňa s WC – výhody a nevýhody

Najmä v panelákových bytoch menších rozmerov je spojenie WC a kúpeľne bežným riešením úspory priestoru. Ak ste sa ale pustili do rekonštrukcie, budete iste zvažovať možnosť oddelenia týchto dvoch kútov. Oddelenie či spojenie WC s kúpeľňou je zásadným rozhodnutím, ktoré je potrebné si vopred dobre premyslieť a zvážiť výhody a nedostatky oboch variantov.

Nevýhody spojenej kúpeľne a WC

Hygiena – je diskutabilnou témou. Existujú štúdie ukazujúce na existenciu veľkého množstva baktérií v okolí toalety, ktoré sa usádzajú na hygienických potrebách, akými sú aj naše zubné kefky. Na druhej strane sú najčastejším miestom výskytu nebezpečných baktérií kľučky dverí, čo len potvrdzuje, že najlepšou ochranou pred infekciami je prevencia – napríklad umývaním rúk po použití toalety. Súkromie hovorí jednoznačne v prospech oddelenej kúpeľne a toalety. Kým počet členov domácnosti neprevyšuje číslo 2, spojené WC a kúpeľňa by nemali byť až takým problémom. Ak je Vás v domácnosti viac, zvoľte radšej oddelený variant a predídete tak ranným zápcham, či nepríjemným hádkam.

Výhody WC v kúpeľni

Prepojenie oboch miestností má jednoznačne aj svoje výhody. Obyvatelia malých bytov a garsóniek určite ocenia úsporu priestoru, ktorá sa dosiahne odstránením jednej zo stien. WC umiestnené priamo v kúpeľni, čiastočne oddelené nízkou stenou je určite praktické aj z hľadiska osobnej hygieny.

Niekoľko dobrých rád

– V prípade, že ste sa rozhodli pre WC oddelené od kúpeľne, nainštalujte doň aj umývadlo na ruky.
– V dome je ideálnym riešením umiestniť WC do priestrannej kúpeľne a zároveň zriadiť aj samostatné WC s umývadlom.
– Ak je spojená kúpeľňa s toaletou jediným prijateľným riešením vo Vašom miniatúrnom byte, vyťažte z toho maximum. Zamerajte sa na estetické hľadisko a zlaďte sanitu na WC s kúpeľňovou časťou. Takisto dodržiavajte hygienické pravidlá, toaletu čistite pravidelne, prípadne ju vybavte vonnými sviečkami, sušenými kvetmi a dekoratívnymi predmetmi. Pohľad z perličkového kúpeľa na záchodovú misu pre Vás už nebude tak iritujúci.