Kuchynské stoličky

Pri zariaďovaní bytov nás často tlačí čas. V novom chceme bývať čo najrýchlejšie, preto rôzne maličkosti kupujeme narýchlo a mnohokrát nerozvážne. Nevšímame si či malý nábytok, ktorým už len dolaďujeme vzhľad a funkciu interiéru bude pre nás pohodlný alebo nebodaj nebude ladiť s ostatnými kusmi nábytku.

Pohodlie stoličky

Stoličky kupujeme zväčša ako jednu z posledných súčastí kuchyne. Pri ich výbere ich často zabúdame vyskúšať, orientujeme sa len podľa ich výzoru. Avšak pohodlie by malo byť to najdôležitejšie, čo si máme na kuchynských stoličkách všímať. Musí sa nám na nich príjemne sedieť a taktiež musia mať vhodné parametre vzhľadom ku kuchynskému stolu.

Rozmery stoličky

Každý z nás má inú telesnú výšku, takže pre každého by bol vhodný iný rozmer stoličky. No viete si predstaviť pri kuchynskom stole štyri rôzne stoličky? Výšku stoličky volíme podľa výšky stola. Ak si na ňu sadne dospelá osoba, vystrie chrbát a na stôl si položí lakeť, ruka by v kĺbe mala zvierať takmer pravý uhol. Skúsime si tak to, či sa nám na stoličkách nebude len dobre sedieť, ale taktiež používať príbor.

Trocha ergonómie

Sedadlo by malo mať dostatočnú plochu na sedenie, tak, aby sme zo stoličky nemohli skĺznuť. Pri opretí o operadlo by na sedadle mala byť uložená približne polovica nohy od bedrového kĺbu po kolenný. Určite ste neraz sedeli na barových stoličkách bez operadla. Po chvíli som aspoň ja začal cítiť bolesť chrbtice, pretože stolička nemala žiadnu oporu. Kuchynské stoličky by mali mať operadlo, ktoré zabezpečí oporu chrbtice približne do jej polovice. Najideálnejšie sú operadlá s výškou až po ramená. Operadlá by nemali byť rovné, ale jemne prehnuté a v bedrovej oblasti mierne rozšírené.

Materiál

Pri voľbe materiálu dbajme hlavne na jeho vhodnosť k ostatnému zariadeniu kuchyne a taktiež jednoduchosť údržby. Sedadlá by mali byť s mäkkou výplňou a čalúnením z prírodných materiálov. Gumové poťahy či dokonca čistý plast často spôsobujú, že sa nohavice sediaceho môžu na stoličku prilepiť a veľmi ľahko zapariť. Stoličky kupujte spoločne so stolom, pretože len tak dokážete zistiť ich vzájomnú vhodnosť a zaistiť si tak dokonalé sedenie vo vašej kuchyni.