Kuchynské drezy

Kuchyňa je miestom predovšetkým určeným na prípravu pokrmov a tak sa určite nezaobíde bez vody. Voda slúži tak na samotnú prípravu pokrmov ako aj na umývanie riadov. Zdrojom tejto vzácnej tekutiny je kuchyni kuchynský drez. Možno to viacerých z vás prekvapí, ale pri dreze strávime viac ako polovicu času venovaného kuchynským prácam. Venujte preto výberu kuchynského drezu dostatočnú pozornosť.

 

 

Nerezové kuchynské drezy

Asi najznámejším a najrozšírenejším typom drezu sú takzvané nerezové kuchynské drezy, vyrobené z antikoru. Výhodou tohoto druhu kuchynského drezu je hlavne jeho cena, ktorá je podstatne nižšia ako cena iných typov drezov. Ďalšou výhodou je odolnosť voči vysokým teplotám. Tomuto drezu nerobí žiadny problém kontakt s rozpáleným hrncom priamo z varnej dosky. Nevýhodou je nutnosť neustáleho čistenia dresu od kvapiek vody. Pri zaschnutí kvapiek vody na nerezovom kuchynskom dreze ostávajú viditeľné škvrny.

Drezy s umelého kameňa

Drezy z umelého kameňa často nájdete v predajni tiež pod označením kameninové drezy alebo granitové drezy. Jedinou nevýhodou tohoto drezu ju jeho vysoká cena, ostatné vlastnosťami  hovoria v jeho prospech. Kameninový drez je odolný voči chemikáliám, voči vysokým teplotám, nárazuvzdorný. Je bez-pórovitý a veľmi ľahko udržiavateľný v čistote.

 

 

Rohové kuchynské drezy

Rohové drezy sú hitom posledných rokov. Z ergonomického hľadiska je umiestnenie drezu do rohu kuchyne ideálne. Na pravej strane od takéhoto drezu by malo byť varné centrum, na ľavej strane chladnička a potravinová skriňa. Buďte ale opatrní pri úvahách o rohovom kuchynskom dreze v malej kuchyni. Vnútorná časť objemovo rozmernej rohovej skrinky, ktorá poslúži na osadenie drezu, zostane v prevažnej miere nevyužitá.

Keramické kuchynské drezy

Keramické drezy sú určené hlavne pre klasický a rustikálny typ kuchyne. Skorej ako sa pre takýto drez rozhodnete, porovnajte si klady a zápory keramického drezu. Ako negatívnu vlastnosť by som zdôraznil krehkosť. Ak by na keramický drez padol ťažký hrniec, s najväčšou pravdepodobnosťou by sa rozbil alebo by sa poškodila glazúra. Pri keramických drezoch si treba dávať pozor aj na príliš veľké zmeny teplôt, ktoré môžu zapríčiniť prasknutie drezu.

Nové ” kuchynské dresy ” pre kuchynské drezy