Kuchyne

Prinášame Vám ďalší z rady článkov plný užitočných rád a nápadov tento krát na tému Kuchyne. Nájdete tu informácie, ktoré Vám pomôžu pri zariaďovaní novej kuchyne ale i modernizácii a rekonštrukcii kuchyne staršej. Budeme sa venovať výberu toho najvhodnejšieho typu a usporiadania pre Vašu kuchyňu, ergonomickým zásadám, módnym trendom a v neposlednom rade kuchynským spotrebičom a doplnkom. Ukážeme Vám spôsoby, ako ušetriť bez toho, aby Vaša kuchyňa stratila na funkčnosti alebo pôvabe. Podelíme sa s Vami o jedinečné nápady, vďaka ktorým získate dokonalú kuchyňu, kde bude práca potešením.
 

Tvar a usporiadanie kuchyne

Začiatok plánovania je zameraný na určenie základného tvaru kuchyne. Toto rozhodnutie je ovplyvnené hlavne priestorom, ktorý máte možnosť využiť na tento účel. Dôležitú úlohu zohráva aj umiestnenie okien a dverí, rozvody vody, odpadu, elektriky a nakoniec objem finančných prostriedkov možných využiť na zariadenie kuchyne. Teraz si spomenieme 5 základných typov kuchyne aj s jej podrobnými charakteristikami.

Lineárna kuchyňa

Lineárna kuchyňa je najzákladnejším typom a patrí stále medzi veľmi obľúbené . Aby bola pre vás lineárna kuchyňa dostačujúca a mohla byť efektívne využívaná, musí mať dĺžku aspoň 300cm. V opačnom prípade budete pociťovať nedostatok priestoru pre skladovanie alebo prípravu potravín. Pri príliš dlhej lineárnej kuchyni je nutné prekonávať veľké vzdialenosti medzi jednotlivými pracovnými zónami. Ďalším pravidlom, ktoré platí tak pre lineárnu kuchyňu, ako aj pre všetky ostatné typy kuchyne, je pravidlo o voľnej ploche pred kuchynskou linkou. Na prácu, pohyb osôb, otváranie zásuviek a dvierok by mala zostať pred kuchynskou linkou voľná plocha so šírkou minimálne 120 cm. Toto pravidlo oceníte hlavne vtedy, ak sa pri práci v kuchyni stretávajú viacerí členovia rodiny naraz. Lineárna kuchyňa svojou možnou jednoduchosťou je typom, ktorý si môžete zriadiť s najmenším finančným rozpočtom.

 

Paralelná kuchyňa

Paralelná kuchyňa nachádza uplatnenie hlavne v úzkych a dlhých miestnostiach alebo v prechodových miestnostiach. Charakteristickým je umiestnenie dvoch línií kuchynskej linky na protiľahlé steny. I pri tomto type kuchyne nezabúdajte na už spomínané pravidlo o voľnom priestore pred kuchynskou linkou o šírke 120 cm. Pre dosiahnutie maximálneho využitia paralelnej kuchyne môžeme jednu stranu osadiť výhradne vysokými potravinovými skriňami, chladničkou a vysokými skriňami so zabudovanými spotrebičmi. Získame tak množstvo úložného priestoru a zároveň modernú jednoliatu líniu. Druhú stranu kuchynskej linky môže v celej dĺžke tvoriť kuchynská doska s umývadlom a varnou doskou. Toto usporiadanie je optimálne aj z ergonomického hľadiska.

 

Rohová kuchyňa

Tento typ kuchyne je rovnako známy pod označením kuchyňa v tvare “L”. Využívaná je hlavne v priestoroch, kde dĺžka steny nie je postačujúca pre lineárny typ kuchyne. Spomedzi množstva výhod tejto kuchyne sa oplatí spomenúť bezproblémové umiestnenie kuchynského stola aj pri relatívne malej kuchyni alebo ideálne podmienky pre vytvorenie „pracovného trojuholníka“. Problematickým sa v tomto prípade stáva využitie odkladacích priestorov v rohoch kuchynskej linky. Môžeme zvoliť medzi nepraktickými skrinkami s ťažkým prístupom alebo dômyselnými systémami, ako napríklad otočné polkruhové koše, ktoré však dokážu značne ovplyvniť cenu kuchyne. Ďalšou možnosťou využitia rohu kuchynskej linky bez navýšenia finančného rozpočtu je zabudovanie varnej dosky alebo dresu.

 

Kuchyňa v tvare “U”

Tento typ kuchynskej linky spája v sebe všetky výhody predchádzajúcich typov kuchyne. Je veľmi nepravdepodobné, že by ste pri správnom rozvrhnutí jednotlivých zón trpeli nedostatkom úložného alebo pracovného priestoru. Pri tejto kuchynskej zostave je najjednoduchšie zosúladiť všetky ergonomické zásady, vytvoriť priestor, kde je všetko jednoducho poruke. Prekážkou však môže byť značnejšia finančná náročnosť. Kuchyne v tvare „U“ nachádzajú najčastejšie uplatnenie v spojení s obývacím priestorom, kde jedna ich časť opticky oddeľuje kuchynskú časť od obývačkovej. Táto časť máva obvykle podobu barového pultu alebo nízkych skriniek s pracovnou doskou.

 

Kuchyňa s ostrovčekom

Tento typ kuchynskej linky nie je možné jednoznačne definovať. Je ním vlastne kombinácia ktoréhokoľvek z predchádzajúcich typov kuchynskej linky a voľne stojacej časti nábytku – ostrovčeka. Začleňovanie ostrovčeka do kuchynských zostáv je čoraz viac obľúbené, v neposlednom rade pre možnosť využitia prístupu a práce z každej strany. Rovnako ako barový pult pri kuchyni v tvare „U“ môže aj ostrovček plniť funkciu vizuálneho deliaceho prvku. Medzi najlacnejšie varianty patrí ostrovček s jednoduchou pracovnou plochou, pri ktorom nevzniká potreba dodatočných stavebných úprav. Je to optimálne riešenie pre väčšinu domácností. Ďalšou alternatívou je ostrovček s varným centrom. Tu ale cena kuchyne rapídne narastá, pretože sú vyžadované zložité stavebné úpravy, ako napríklad podlahou ťahané elektrické a plynové rozvody pre varné centrum, elektrické napájanie zo stropu pre odsávač pár, poprípade potrubie na odvod pár z odsávača mimo miestnosti. Poslednou možnosťou je ostrovček s umývacím centrom/dresom, ktorý patrí tiež do rady finančne náročnejších riešení. Tu sú nevyhnutné stavebné práce v podobe inštalácie vodovodné a odpadové potrubie v podlahe.