Krby stále v móde

Dnes už existuje veľmi veľa efektívnych spôsobov vykurovania našich domácností. S minimálnymi nákladmi dokážeme zabezpečiť teplo v celom dome. Mohlo by sa preto zdať, že tradičné spôsoby ako vykurovanie krbom budú postupne minulosťou ale opak je pravdou.  Krb je stále dôležitou súčasťou domu a do jeho kúpy sú ľudia stále ochotní investovať nemalé peniaze.  Je ale pravda, že si viacerí z nás volia krb iba ako doplnok k hlavnému zdroju tepla.

 

Príjemne a efektívne

Pre svoju praktickú stránku sú v posledných rokoch čoraz viac obľúbené teplovzdušné krby. Tie dokážu nielen navodiť príjemnú a neopakovateľnú atmosféru rodinného pokoja, ale sú veľmi efektívne čo sa vykurovania týka. Cez teplovzdušné rozvody dokážu zabezpečiť tepelný komfort v celom dome.

 

krb

 

Princíp teplovzdušného krbu

Teplovzdušné krby sú zariadenia pracujúce na princípe ohrevu a cirkulácie vzduchu. Studený vzduch je ohrievaný v rozvodoch umiestnených okolo krbovej vložky. Týmito rozvodmi je potom rozvádzaný do miestností, ktoré potrebujeme vykurovať. Pre zvýšenie výkonu a efektivity je možné použiť aj tlakové turbíny. Tie zabezpečia lepšiu cirkuláciu zohriateho vzduchu. Stavba krbov a realizácia teplovzdušných rozvodov by mala biť realizovaná odbornou firmou  so zodpovedajúcimi skúsenosťami z tejto oblasti. Pri nesprávne navrhnutom riešení môže dôjsť k nefunkčnosti celého systému.

 

Zopár tipov na záver

  • Do tesnej blízkosti krbu neumiestňujte predmety citlivé na teplo akými sú napríklad tapety na stenu. Zmenou teplôt by mohlo dochádzať k ich znehodnocovaniu.
  • Lacný krb neznamená zlý. Často sú drahé krby a krbové vložky totožné s lacnými. O vhodnosti daného typu sa treba poradiť s odborníkom.
  • Na navodenie tej správnej atmosféry sa odporúča do blizkosti krbu zakomponovať náladové svetlá alebo jemné led žiarovky.