Ako vybrať kvalitnú dverovú kľučku

Ponuka kľučiek je u všetkých typov dverí skutočne bohatá. U vchodových, interiérových či posuvných dverí sa kľučka stáva neoddeliteľnou súčasťou dekorácie, pričom by jej dizajn mal zodpovedať štýlu dverí ako aj samotného interiéru. Zároveň ju používame denne, predo by mala byť funkčná, praktická a najmä odolná voči častému používaniu.

Ako si vybrať kľučku?

V prípade vchodových dverí je najdôležitejším kritériom bezpečnosť a odolnosť voči poveternostným podmienkam. Vyberte si robustnejšiu kľučku, ktorá ladí s prevedením vchodových dverí. Interiérové dvere vyberáme podľa celkovej atmosféry miestnosti, stačí sa nechať viesť estetickým cítením. Kľučky v tvare gule, rustikálny dizajn alebo zdobené mosadzné rukoväte sa budú hodiť do miestnosti, v ktorej dominuje romantický vidiecky štýl a vynímajú sa starožitné kusy nábytku. Naopak moderné dizajnérske kľučky so samostatnou rozetou z ušľachtilých materiálov dokonale zapadnú do moderne zariadeného bytu. V prípade posuvných dverí sú vhodné gule alebo madlá, keďže zaberú menej miesta a nebudú tak brániť pohybu aj v prípade otvorených dverí. Kľučky na kuchynských dverách by mali zodpovedať požiadavkám na jednoduchú údržbu. Preferované sú materiály ako oceľ, hliník, či keramika.

Materiál a dizajn kľučky

– Najnenáročnejšie materiály: hliník, plast, keramika pre kľučky v tvare gule.
– Najviac „trendy“: kombinácia brúseného hliníka a skla, oceľ, slonovinová kosť, porcelán, mosadz, česaný bronz, nikel.
– Povrchová úprava: farebné, tónované, matné, lesklé, chrómované…
– Tvary: klasické štítové kľučky, rozetové s oválnou, okrúhlou či hranatou rozetou, v tvare gule s rozetou alebo bez, sady s vmontovaným kľúčom vhodné pre WC a kúpeľne…

Kde nakupovať

Kľučky sú štandardnou výbavou interiérových dverí a väčšinou sú dodávané spolu s nimi. Ak sa však rozhodnete pre kúpu kľučiek samostatne, osloviť môžete výrobcov nábytku, alebo konkrétne výrobcov dverí, ktorí mávajú spravidla bohatší výber, no v prípade značkových výrobcov aj vyššie ceny. Kúpa kľučiek prichádza do úvahy dnes už aj cez internet, dôležité je však vyskúšať ich ergonómiu a funkčnosť na vlastnej koži.