Kamenné obklady do kuchyne a kúpelne

Kameň je odpradávna základným stavebným materiálom. Hoci ho naprieč časom vytláčali moderné stavebné prefabrikáty, v súčasnosti sa opäť vracia v čistej prírodnej podobe. Napríklad, ako kamenný obklad interiéru.

Ideálne vlastnosti

Kameň svojím prírodným vzhľadom dokáže urobiť interiér atraktívnym. Vynikne aj na malých plochách, krboch, ale aj na dominantných stenách a schodiskách a tak vytvára originálnu a unikátnu atmosféru. Kamenný obklad navyše nevyžaduje špeciálnu starostlivosť, je nenáročný na údržbu. Medzi najčastejšie používané materiály pri výrobe kamenných obkladov patrí mramor a žula. Používa sa tiež travertín, pieskovec, bridlica, vápenec a rôzne druhy lomového kameňa.

Rozmery

Keďže kameň má veľkú hmotnosť, vyrábajú sa z neho tenkostenné obklady, štandardnej hrúbky dva až tri centimetre, v prípade mramoru a žuly je to zvyčajne len jeden centimeter. Formát kamenných obkladov je tiež obmedzený. V závislosti od použitého kameňa je to 30 x 30 cm, 40 x 40 cm, používajú sa tiež obdĺžnikové tvary.

Výhody a nevýhody

Výhoda kamenných obkladov spočíva v tom, že dokážu zakryť praskliny v stenách aj drobné nerovnosti či fľaky. Pred ich aplikáciou je však nutné urobiť sanačné úpravy steny, ktorú chceme obkladať. Zvýšime tak účinnosť použitých lepiacich hmôt a zabránime nežiaducim javom, napríklad neskoršiemu plesniveniu steny. Pri prírodných kameňoch treba navyše počítať s nasiakavosťou. Vplyvom vlhkosti stmavnú a keď sa voda odparí, nadobudnú pôvodný vzhľad.

Lepenie kamenného obkladu

Pred začiatkom práce sa treba dôkladne oboznámiť so štruktúrou obkladu, jeho rozmermi a hmotnosťou a potom určiť, ako ho budeme lepiť na stenu. Spôsobov je viacero. Môžeme ho lepiť bez škár (pôsobí tak kompaktne), alebo so škárami, ktoré vyplníme škárovacou hmotou. Rôznym ukladaním a prekladaním kamenných obkladov získame zaujímavé štruktúry, prípadne môžeme vytvoriť mozaiku. Povrch jednotlivých kamenných obkladov je rôznorodý. Od úplne hladkého, cez zdrsnený až po hrubý tvar lámaného kameňa, či oblých riečnych skál a potočných kameňov.

Doladenie

Hrubému povrchu obkladu dá jedinečne vyniknúť vhodné osvetlenie. Zdôrazní sa tak jeho štruktúra a podčiarkne priestorový dojem. Aj v prípade kamenných obkladov platí, že menej je niekedy viac. Ak ho použijeme príliš veľa, môže sa stať, že tým veľmi zmeníme charakter miestnosti. Až, tak, že sa budeme cítiť, ako v jaskyni, či kameňolome. Neobkladajme teda bezhlavo. Kamenný obklad sa musí štýlovo hodiť do interiéru. Musí s ním ladiť, aby vytvoril tú správnu atmosféru. Často sa používa v spojení s drevenými obkladmi. Ak si nie sme istí svojou voľbou, nechajme si pri výbere kamenného obkladu poradiť od odborníkov. Až potom s ním budeme naozaj spokojní.