Garážové brány

Zhotovenie súčasných garáži zabezpečuje maximálne pohodlie pri vstupe aj výstupe auta. Bránu otvoríme jedným ťahom či kliknutím na gombík diaľkového ovládania. Náš príchod či odchod z domu autom sa tak zaobíde bez väčšej námahy pri vyberaní auta z garáže. Na garážové brány sa nesmie zabúdať už pri samotnom architektonickom návrhu garáže. Je pre ne potrebné nechať dostatočný priestor a taktiež stavebnými úpravami zabezpečiť zachytenie otváracieho mechanizmu o múry. Výberom konkrétnej garážovej brány pred výstavbou garáže sa vyhnete dodatočným prácam, a to najmä búracím. Aj keď by ste mali na garážové brány myslieť tak skoro, brána môže byť vmontovaná do pántov až po finálnej úprave podlahy, stopov a stien.

 

Prevedenie a typy garážových brán

Garážové brány môžeme vyberať z viacerých druhov prevedení. Najpopulárnejšie sú dnes tradičné vyklápacie, sekčné či rolovacie. Samotná brána je zväčša vyrobená z ocele, ktorá tvorí konštrukciu. Plášť dverí je skonštruovaný z veľmi ľahkých polyuretánových dosiek. Mechanizmus vyklápacích brán je založený na pohybe brány po koľajničkách primontovaných na pánte a taktiež na strope. Tento pohyb je uľahčený prítomnosťou kladiek a pružín. Vyklápacia brána je jeden ucelený celok, ktorý sa po vyklopení umiestni pod strop.

 

Rolovacie brány

Sekčné a rolovacie dvere si však nevyžadujú veľkú plochu na ich uskladnenie vo vyklopenom stave. Sekčné dvere sú zložené z dvoch a viacerých častí, ktoré sa pri otváraní poskladajú a umiestnia na strop. Lamely rolovacích dverí sa zas zrolujú a umiestnia do puzdra nad bránou. Takmer všetky garážové brány spĺňajú maximálne bezpečnostné opatrenia zabezpečené kvalitným tesnením a odolnosťou voči mechanickej sile.

Aké sú približné ceny garážových brán?

Cena garážových brán závisí na ich prevedení či spôsobe ovládania. Najlacnejšími bránami sú vyklápacie nasledované rolovacími a nakoniec sekčnými bránami. Diaľkové ovládanie brán je s príplatkom cca 200 €. Vyklápaciu garážovú bránu rozmerov 2 x 2,4m na mechanické ovládanie zakúpite už od 220 €. Sekčné brány zhodných rozmerov a ovládania od 470 €.