Farby do spálne

Spálňa by mala byť miestom oddychu „par excellence“. Existujú preto určité zásady, ako jej dodať ten správny farebný tón.

Čo spraviť ako prvé

Farby majú preukázateľný vplyv na stav našej psychiky i fyzickú kondíciu. Predtým, ako začneme s výberom farieb do jednotlivých izieb, je potrebné oboznámiť sa s vlastnosťami farieb a obklopiť sa tými, ktoré vyhovujú účelu využívania miestnosti a súčasne aj našim vlastným potrebám a predstavám. Spálňa plní viacero funkcií a preto si musíte ozrejmiť, ktorá z nich je pre Vás prioritou: spokojný a výdatný spánok, miesto na relax či chvíle strávené s partnerom… Tomu prispôsobte aj výber dominantnej farby na múroch Vašej spálne.

Symbolika farieb a ich efekt v spálni

Prestali Vás baviť sterilné biele steny? Natrite niektorú z nich teplou pastelovou farbou, prípadne odtieňmi pieskovej hnedej. V kombinácii s vhodne zladenými doplnkami ostane spálňa príjemne presvetlená a každé ráno vás naplní novou energiou. Ak Vás trápia bolesti hlavy, ideálna je zelená, ktorá pôsobí ako farebné sedatívum. Modrá je protistresová, fialová odstraňuje nespavosť a zaháňa zlé sny.

Čo na farby Feng Shui

Pre dobrý tok životnej energie čchi je nevyhnutný vzduch, denné svetlo a jemné, harmonizujúce farby. Veľmi vhodné sú mäkké a prírodné vzory, na druhej strane ale farby ako červená, oranžová a žltá sú považované za príliš aktivujúce a energické. Prípustné sú jemné odtiene modrej farby, béžová, či dokonca šedá, ktoré sú považované za neutrálne farby. Ak k nim doladíte aj posteľné obliečky, upokojujúce účinky týchto farieb by sa mali dostaviť takmer okamžite.

Akým farbám sa vyvarovať?

V skutočnosti neexistuje farba, ktorá by bola do spálne vyslovene nevhodná. Odborníci neodporúčajú agresívne farby, akými je napríklad červená. Na druhej strane tá je symbolom vášne a erotiky. Nádherne vynikne na doplnkoch – obliečkach, vankúšoch či závesoch. Ak Vás predsa len lákajú červené steny, no obávate sa ich aktivizujúceho účinku, skúste zvoliť svetlejší či pastelový odtieň, prípadne ponechajte 1/3 stien v bielej farbe.