Fakty a mýty o matracoch z pamäťovej peny

Matrac z pamäťových pien predstavujú v súčasnosti trend v zdravom spanie. Pre ľudí, ktoré trpia bolesťami chrbtice predstavujú prostriedok, vďaka ktorému dosiahnu skvalitnenie spánku. Pamäťová pena býva tiež nazývaná lenivá alebo viscoelastická pena, takže matrac z lenivej peny alebo matrace z viscoelastickej peny sú tie isté ako z tej pamäťovej.

Jedná sa o moderné a technologicky vyspelý materiál, ktorý bol pôvodne vyvinutý v NASA. Prešiel však ešte určitými premenami a vznikol tak ešte lepší materiál určený na výrobu matracov. Rovnako sa z neho vyrába anatomické vankúše. Nie je síce prírodné, ale má mnoho výhod a vlastnosti, ktoré príroda vytvoriť nedokáže.

 

Aké vlastnosti má pamäťová pena?

Matrac z viscoelastickej peny si dobyli spálne milióny ľudí najmä kvôli svojim jedinečným vlastnostiam. Pamäťová pena:

  1. je odolná voči tlaku – je tvarovo stála,
  2. má vzdušnú štruktúru – vyniká výraznou priedušnosťou, takže umožňuje odparovanie vlhkosti aj reguláciu tepla,
  3. podporuje správne držanie tela – dokáže sa presne prispôsobiť tvaru tela a vytvoriť tak oporu chrbtice v tej najideálnejšie polohe,
  4. umožňuje ergonomické zónovania,
  5. je odolná voči roztočom a baktériám,
  6. je ľahká – ľahko sa s ňou manipuluje, čo oceníte pri prezliekaní posteľnej bielizne,
    kombináciou rôznych tuhostí pamäťovej peny možno docieliť maximálneho pohodlia.

 

Ale pozor! „Aby matrac spĺňala vyššie uvedené, je potrebné, aby vrstva tohto materiálu mala min. 4 cm. Ak má matrac menej, potom sa dá povedať, že sa o matrac z pamäťovej peny vlastne ani nejde a nemôže poskytnúť svojim užívateľom všetky jedinečné vlastnosti,“ povedal nám p.Grossmann, majiteľ jednej z najväčších výrobných firiem na zdravotné matrace v ČR.

 

matrace DONAU VISCO - kombinácia studenej peny EuroFoam® a pamäťovej peny Carpenter®, cena: 233,- € (www.grossmann-matrace.sk)

matrace DONAU VISCO – kombinácia studenej peny EuroFoam® a pamäťovej peny Carpenter®, cena: 233,- € (www.grossmann-matrace.sk)

 

matrac VISCOFLEX - Luxusný sendvičový matrac z vysoko kvalitnej elastickej sedemzónové studenej peny. v kombinácii s tzv.línou penou o sile 4cm - z oboch strán, cena: 156,- € (www.grossmann-matrace.sk)

matrac VISCOFLEX – Luxusný sendvičový matrac z vysoko kvalitnej elastickej sedemzónové studenej peny. v kombinácii s tzv.línou penou o sile 4cm – z oboch strán, cena: 156,- € (www.grossmann-matrace.sk)

Aj lenivá pena má samozrejme tiež nejaké negatívne vlastnosti, ostatne tak tomu býva u všetkého. Matrace sú mäkké a stredne tvrdé, takže nebudú zrejme vyhovovať tým z vás, čo uprednostňujete tvrdý povrch. Je síce pravda, že človek si musí na tento materiál zvyknúť, pretože je to niečo iné, ale výsledok za to stojí. Matrac môžete ukladať iba na lamelový rošt.

 

Jednoduchá fakty o pamäťové pene

Rad užívateľov potvrdila, že spanie na matraci alebo vankúši z viscoelastickej peny uľavuje od bolestí v oblasti chrbtice, bedier a ramien. Je to dané tým, že táto pena sa dokonale prispôsobí vášmu telu, je citlivá na teplotu i váhu tela, takže nepôsobí na citlivé miesta žiadny tlak. Ak uprednostňujete jednu matrac do manželskej postele, práve z pamäťovej peny je tá pravá, pretože tlmí pohyby prevracajúca ho sa partnera, takže o nich takmer ani neviete. Užívatelia, ktoré spí na tejto matraci potvrdzujú, že menej trpí prejavy alergií, preto sú vhodné pre alergikov. Sú dobrým kompromisom k antibakteriálnym matracom. Tento materiál je v obľube tiež z toho dôvodu, že je cenovo dostupný.

 

Mýty o pamäťovým matracoch

Možno ste mohli počuť, alebo ste sa niekde dočítali, že vplyvom toho, že je pamäťová pena citlivá na teplo, sa človek viac potí. Tak tomu nie je a príčiny nadmerného potenia je potreba hľadať inde. Ďalším mýtom je, že pamäťová pena zapáchá.To je síce pravda, má svoj špecifický pach, ale iba pár dní, takže ak spálňu vyvetráte, pach úplne vymizne. Znepokojiť vás môže tiež informácie, že na tento materiál si musí človek dlho zvykať. To je pravda len čiastočne. Ten, kto bol doteraz zvyknutý spať na pružinové matrace, môže z počiatku pociťovať problémy, než si zvykne. Predsa len sa jedná o mäkší materiál. Telo potrebuje nejaký ten čas a čakanie sa oplatí. Verte, že už nebudete chcieť spať na iné matraci.
Ak by ste si radi zaobstarali matrac z pamäťovej peny, odporúčame zhliadnuť ponuku na e-shope www.grossmann-matrace.sk, kde nakúpite tieto matrace za mimoriadne výhodné ceny.