Drevené schodiská

Elegantné schody veľa napovedia o našom estetickom cítení. Sú neprehliadnuteľnou súčasťou nášho domova. Funkciou schodiska je prepojenie dvoch podlaží. Patrí k najčastejšie používaným častiam domu, preto by sme mu mali venovať dostatočnú pozornosť a to nielen pri jeho konštrukcií, ale aj pri výbere materiálu, z ktorého bude zhotovené. Originálny vzhľad ponúkajú drevené schodiská. Dodajú interiéru prírodný charakter a tiež prirodzené teplo, umocnia pocit domova a zdôraznia vkus, životný štýl a osobnosť ich majiteľa.

Vlastnosti schodiska

Tak, ako iné typy malo by byť aj drevené schodisko pohodlné a bezpečné pri výstupe aj zostupe. Malo by nám vyhovovať rozmermi, tvarom aj povrchovou úpravou. Jeho konštrukcia by nemala byť náročná a ťažká, no schodisko má byť napriek tomu pevné a únosné, nenáročné na prístup.

Druhy a typy schodiska

Výrobcovia moderných drevených schodísk nám ponúkajú množstvo riešení, ako schodisko za daných podmienok projektovať. Podľa pôdorysného tvaru a spôsobu zostavenia schodiskových ramien delíme schodiská na priamočiare, krivočiare a zmiešané. Konštruktéri schodísk pri vypočítaní ideálneho schodiska berú do úvahy hlavne bezpečnosť používateľov. Prvoradá je ich dostatočná prechodová šírka, vybavenie pevným a bezpečným zábradlím, prispôsobenie dreva a celkovej konštrukcie rozmerovo a spojmi namáhaniu schodiska, dostatočné osvetlenie a , keďže je drevo horľavé, tiež dostatočná protipožiarna ochrana.

 

Dyhované schody

Pri výbere schodiska by sme sa nemali dať nalákať na takzvané dyhované schody. Patria síce tiež medzi drevené, no v skutočnosti ich tvorí dvoj milimetrová vrstva dyhy a ostatok je bukas. Vyzerajú síce efektne, no ich mínusy prevažujú nad plusmi. Dyha je materiál zo zlou odolnosťou voči vode a tak nezostáva nič iné, ako schody zametať či vysávať. Umývanie ich môže vážne poškodiť. Dyhované schody majú malú odolnosť voči mechanickému poškodeniu a ich životnosť je malá.

Schody z masívu

Najpoužívanejším materiálom na výrobu drevených schodísk je masív. Nielenže naplní váš domov vôňou ozajstného dreva, ale má aj veľmi dlhú životnosť, schody z masívu sa dajú umývať vodou, sú bezpečné, odolné voči mechanickému namáhaniu a navyše oproti dyhovým je u nich možnosť repasovania – jednoduchým prebrúsením a prelakovaním budú opäť, ako nové. Masív je navyše od prírody pocitovo hrejivý materiál.

Drevené schodisko môžeme navyše zladiť s ostatnými prvkami príbytku, napríklad nábytkom, oknami či dverami a to nielen farebne, ale aj vzhľadovo. Vznikne nám tak malé umelecké dielo, ktoré bude určite pútať pozornosť návštevníkov nášho domu. Správna voľba schodiska a jeho umiestnenie rozhodne nie je nič jednoduchého. Preto sa vyplatí odborná rada či už od projektanta, alebo samotného výrobcu schodísk.