Drevené ploty

Drevo má ešte stále špeciálny miesto v interiéroch, ale aj v exteriéroch. Ničím nezvyčajným dnes nie sú drevené ploty, ktoré zdobia záhradky a dvory všade, kam sa len vyberiete. Mať drevený plot nie je však nič jednoduché. Okrem toho, že takýto plot si treba dobre vybrať, treba sa oň aj dokonale starať, aby sme sa z neho mohli tešiť tak dlho, ako sa len dá.

Aký plot

Ak sa už človek rozhodne pre drevený plot, mal by vedieť, že jeho možnosti sú prakticky neobmedzené. Na výber má z obrovského množstva materiálov, farieb, tvarov, výšok a prevedení. Z dreva sa najviac využíva smrek a borovica v rôznych úpravách. Dnes nie je ničím nezvyčajným, že si človek plot kúpi tak povediac „na súčiastky“. To znamená, že si u výrobcu zaplatí dosky a doma si plot už poskladá. Druhá možnosť je, že si kúpi bloky plotu a tie postaví tam kde chce. Prevedení je skutočne veľa. Okrem klasických oblých plotov, môže človek dnes zvoliť aj modernejšie špicaté , skosené alebo dokonca rovno ukončené dosky. Farba samotného plotu závisí na druhu dreva, ale aj na ochranných náteroch, ktoré na drevo človek použije. Čo sa výšky týka, pri drevených plotoch sa považuje osemdesiat centimetrov za štandard, preto je aj väčšina plotov takéhoto vyhotovenia.

 

Starostlivosť o drevené ploty

Drevený plot je samozrejme plot, ktorý je pomerne náročný na udržiavanie. Keďže ide o drevo, ktoré je permanentne vystavené zmenám počasia, treba ho na to pripraviť. V starostlivosti o drevený plot platí niekoľko zásad. Najdôležitejšou vecou, na ktorú treba v prípade takýchto plotov pamätať sú samozrejme pravidelné ochranné nátery. Práve pravidelnosť je to, na čo by sa nemalo zabúdať, pretože takáto farba slúži na ochranu pred nepriaznivými vplyvmi počasia. V obchodoch, ktoré predávajú farby a laky, takéto nátery bez problémov nájdete.

Ak sa teda pravidelného natierania nebojíte a drevené ploty sa vám páčia, s pokojom si jeden taký do záhrady dajte. Na oko vyzerá takýto plot úžasne a určite vám ho bude závidieť nejeden sused.