Dlažba do kuchyne

Pri vyberaní podlahy do interiéru sa držíme najmä vzhľadu. Avšak podlahu do jednej miestnosti bytu je nutné vyberať aj z hľadiska funkčnosti a vlastností, ktoré zaručia dlhú životnosť, ale aj pohodlnosť a v neposlednom rade aj výzor. Kuchyňa je špecifická miestnosť každého obydlia. Najmä ženy osobitne dbajú na jej zariaďovanie a taktiež aj voľbu podlahy. Podlaha musí zniesť vlhkosť, stály tlak a taktiež musí mať pevný povrch odolný voči poškodeniu.

Vlastnosti kuchynskej dlažby

Práve dlažba sa javí ako jedna z najlepších možností podlahy v kuchyniach. Má veľmi odolný povrch, ktorý nepoškodí žiadne spadnuté kuchynské náradie. Prípadná vytečená voda z umývačky, práčky či dresu zostane na povrchu dlažby. Nevsiakne ju ako napríklad drevená podlaha, takže dlažba ostane bez poškodenia. Dlažba je dostatočne pevná, takže žiadne jemné prepadnutia podlahy, najmä pri sporáku nehrozia. Dlažba však nepôsobí veľmi útulne. Je veľmi chladná a má zlú akustiku, ktorá sa prejaví najmä, ak sa v miestnosti nenachádzajú na oknách závesy alebo záclony. Chladnosť sa dá dnes vyriešiť podlahovým kúrením, avšak dlažba bude stále nepohodlná pre nohy. Oproti plávajúcej podlahe či linoleu je príliš tvrdá.

 

Chúlostivé miesta kuchynskej dlažby

Dlažbe, no najmä priestorom, kde sa spájajú jednotlivé kusy dlažby je potrebné venovať veľkú starostlivosť. Tieto miesta sú obvykle nižšie položené, preto sa na nich držia nečistoty a je tu aj veľká možnosť tvorbe plesní, najmä ak je v kuchyni vlhšie prostredie. Najvhodnejšou možnosťou podlahy do kuchyne je podľa nás kombinácia dlažby a plávajúcej podlahy alebo linolea. Dlažba by sa položila okolo kuchynskej linky a sporáka približne 1 m na šírku a ostatný priestor by bol pokrytý linoleom alebo plávajúcou podlahou. Prechod by sme zabezpečili deliacou lištou. Najvyťaženejšie miesta v kuchyni by tak boli pokryté odolnou dlažbou a zvyšok miestnosti pohodlnou alternatívou. Docielili by sme tak útulnosť a zároveň aj trvácnosť podlahy.