Čarovný detský svet pre vaše deti

Ak ste rodičmi dieťaťa a zariaďujete svoje bývanie, určite pritom myslíte aj na vášho potomka. Snažíte sa predsa vytvoriť čo najlepšie podmienky pre jeho rast a rozvoj. Do domácnosti preto umiestňujeme časti zariadenia, ktoré deťom poslúži na hranie či na spríjemnenie ich času, a to nielen v detskej izbe.

Detský svet vo vlastnej izbe

Každá detská izba by mala odzrkadľovať vek dieťaťa. Aj keď niektoré funkčné prvky ako napr. posteľ či nábytok je vhodné zakúpiť v prevedení, ktoré bude vhodné na dlhšie obdobie, niektoré časti izby treba s vekom dieťaťa postupne vymieňať. Pre deti do 10 rokov je vhodné vyčleniť priestor na hranie, napr. detským kobercom. Deťom tak zabezpečíme teplé sedenie na zemi a stály priestor na hranie.

 

Detskú izbu môžeme oživiť rôznymi inými doplnkami, ktoré vytvoria pravý detský svet. Na stenu jednoducho nalepíme rôzne nálepky, ktoré v neskoršom období dokážeme zložiť bez akéhokoľvek poškodenia steny. Tieto nálepky dokážu v izbe vytvoriť atmosféru rozprávky či izbu adekvátne spestriť. Nálepky na stenu sú vhodnejšie ako tapety, pretože nálepky dokážeme obmieňať a na ich nalepenie nepotrebujeme takmer žiadne zručnosti.

 

Prvky zariadenia pre deti v ostatných miestnostiach

Prítomnosť dieťaťa v dome sa snažíme odzrkadliť takmer v každej miestnosti. Najmä malé dieťa musí byť takmer v neustálom dozore rodičov a tí vždy nemajú čas byť pri ňom v jeho detskej izbe. Prvky zariadenia detskej izby preto umiestňujeme aj do iných priestorov, kde sa najčastejšie zdržiavame. Najmä do kuchyne a obývacej miestnosti umiestňujeme hračky či detské záhradky, ktoré deti dostatočne zabavia a nám tak umožnia deti nielen sledovať a strážiť, ale aj vykonávať domáce práce či relaxovať. V kuchyni deti zabavia rôzne magnetky na chladničke či možnosť kresliť si na jedálenskom stole. Pri pozeraní programov, ktorým dieťa len ťažko porozumie a upútajú jeho pozornosť sa zas dieťa môže hrať vo svojom kútiku v obývačke. Nezabúdame však vždy zabezpečiť príjemné a teplé sedenie dieťaťa pri hraní o okolie vyprázdniť od nebezpečných predmetov.