Nábytok do detskej izby

Detská izba je pre našich najmenších rozprávková krajina, v ktorej zažívajú radosti a starosti. Je miestom, kde sa hrajú, kde sa učia novým veciam. Je miestom, kde na konci dňa sklonia svoje hlávky a snívajú svoje detské sny. My sme tí, ktorí im túto izbu musia pripraviť. Začnime nábytkom…

Detský nábytok a úložné priestory

Dostatok úložných priestorov je možnosť, ako uľahčiť dieťaťu udržiavanie poriadku. Ak vyberáte detský nábytok tak si uvedomte, že dieťa potrebuje asi trojnásobok priestoru na svoje veci v porovnaní s dospelou osobou. Pre najčastejšie používané hračky vyčleňte úložný priestor čo najbližšie k podlahe. Tým vášmu dieťaťu upratovanie do veľkej miery uľahčíte.

 

Nábytok do detskej izby a jeho stabilita

Zranenia spôsobené prevrhnutím detského nábytku patria k jedným z najčastejších. Je potrebné, aby vysoké skrine boli dostatočne stabilné a nebolo jednoduché ich prevrátiť. Nepríjemnostiam môžete najlepšie predísť priskrutkovaním nábytku do steny.

 

Výber stola do detskej izby

Najviac času strávi každé dieťa v detskej izbe pri stole. Pre vývoj chrbtice je výber stola a hlavne stoličky veľmi dôležitý. Rozhoduje hlavne výška stola, ktorá by mala byť určená výške dieťaťa. Odporúčeme kúpu výškovo nadstaviteľného stola. Stolička by mala mať oporu hlavy a lakťov.

Farebné detské izby

Pre vývoj dieťaťa je výber farebných kombinácií veľmi dôležitý. Farby, ktoré sa vám budú zdať možno prehnané, vytvoria deťom príjemné prostredie. Najlepším spôsobom, ako nakombinovať farby v detskej izbe je nechať výber na vaše dieťa. Pastelovými farbami v detskej izbe nič nepokazíte. Vyhnite sa príliš tmavým farbám.

Plastový detský nábytok

Výhodou tohto typu nábytku je jeho hladký povrch, ktorý je veľmi ľahko čistiteľný. Plastový detský nábytok má dlhú životnosť a je ľahko skladovateľný. Vďaka nízkej hmotnosti je manipulácia s plastovým nábytkom jednoduchá aj pre našich najmenších.

Detský nábytok z masívu

Detský nábytok z masívu patrí do kategórie finančne náročnejších. Najdôležitejšiu úlohu pri nábytku z masívu zohráva jeho povrchová úprava. Je nutné použiť zdraviu neškodné farby a laky určené výhradne na detský nábytok. Výhodou je dlhá životnosť a možnosť opravenia poškodených častí.

Detská posteľ

Dieťa prespí viac ako 12 hodín a preto je výber postele veľmi dôležitý. Vyberte matrac, ktorý je antialergénny. Rovnako dôležitým je aj poťah matraca, ktorý by mal byť snímateľný s možnosťou prania minimálne na 60tke. Detská posteľ by mala mať oblé hrany a pre tých najmenších aj zábranu proti vypadnutiu z postielky.

 

Poschodová detská posteľ

Jedným zo spôsobov ako efektívne využiť malý priestor je poschodová posteľ. Možností je v dnešnej dobe veľa. Obľúbené sú poschodové postele so spodnou časťou určenou na hranie. Ak ste sa rozhodli pre poschodovú posteľ, zamerajte sa hlavne na jej stabilitu a pevnosť rebríka. Zábrana proti náhodnému prepadnutiu v hornej časti by mala byť samozrejmosťou.

Osvetlenie v detskej izbe

Základom by malo byť centrálne osvetlenie. Nesmieme ale zabúdať na jednotlivé zóny detskej izby (stôl, miesto na hranie, čítanie…), ktoré potrebujú dostatočné umelé osvetlenie. V dnešnej dobe nájdeme v ponuke množstvo svetiel s detskými témami.

 

Čoho sa v detskej izbe vyvarovať

Detské úrazy niesú ničím výnimočným. Aby sme úrazy zminimalizovali, mali by sme vybrať detský nábytok, ktorý nemá ostré hrany. Nebezpečné sú hlavne ostré hrany kovových nábytkových úchytiek. Vyvarovať by sme sa mali aj sklenených prvkov, ktoré sa nehodia na detský nábytok.