Preliezky

Preliezky zohrávajú veľmi dôležitú úlohu pri rozvíjaní pohybových schopností detí. Nenásilným a pre deti veľmi lákavým spôsobom dokážu stimulovať vývoj detského svalstva. V neposlednom rade napomáhajú detské preliezky k správnemu vývoju motoriky dieťaťa a k zdokonaľovaniu koordinácie pohybov. Hrou na preliezačke si deti cvičia kontrolu stability tela.

 

Kedy s deťmi na preliezky

Prvý kontakt s preliezkami nastáva v období okolo tretieho roku života dieťaťa. V tomto veku dieťa ešte nedokáže posudzovať riziká, ktoré mu pri hre na preliezkach hrozia. Je preto veľmi dôležité, aby bolo dieťa pod neustálym dohľadom dospelej osoby. Pred tým, ako pustia rodičia svoje dieťa na detské ihrisko, mali by venovať dostatočnú pozornosť stavu preliezok, šmýkačiek, hojdačiek. Samozrejmosťou by mali byť plastové časti bez prasklín, kovové časti bez hrdze, neporušené zvary a žiadne chýbajúce skrutky. Častou príčinou detských úrazov na detských ihriskách je klzký povrch preliezok a hojdačiek. Vyvarujte sa preto návšteve detského ihriska po daždi alebo ak je povrch preliezok namrznutý. Znečistený povrch preliezok je rovnako nebezpečný ako keby bol mokrý.

 

Kovové, drevenné alebo plastové preliezky

Ak máte vo vašom blízkom okolí detské ihrisko tak máte vyhraté. Pre tých menej šťastných ostávajú dve možnosti. Prvou možnosťou je za zábavou, detskými ihriskami, preliezkami a hojdačkami cestovať. Cestovanie je ale náročné časovo a niekedy aj finančne. Druhou možnosťou ja zaobstarať si (kúpiť si, vyrobiť si, dať si vyrobiť) vlastné preliezky. Najpraktickejšími sú plastové preliezky, ktoré si nevyžadujú takmer žiadnu údržbu. Plastové preliezky sú na dotyk príjemne teplé, deti ich môžu využívaj aj v chladnejšom počasí. Svojou pestrofarebnosťou podporujú fantáziu dieťaťa a rozvýjajú jeho zmysly. Plastové preliezky sú lacnejšie ako drevenné, ktoré si navyše vyžadujú pravidelné ošetrovanie. Ošetrovanie dreva je nutné z dôvodu prevencie proti hnilobe a plesniam. Takáto údržba je finančne a časovo náročná.