Detské izby rady a tipy

Detská izba plní rôzne funkcie – pre dieťa je miestom oddychu, odkladania šiat, uloženia hračiek, ale aj prípravy do školy. Kým dospelí na tieto účely využívajú celý byt, detská izba je takýmto bytom pre dieťa. Práve v účelne a útulne zariadenej izbe trávi dieťa najviac času. Podľa odborníkov by každé väčšie dieťa malo mať k dispozícii okrem vlastnej postele aj vlastný pracovný kútik či svoju skriňu. Určite poznáte obraz rozhádzanej izby plnej neporiadku. Ako sa takémuto pohľadu vyhnúť? Ako by mala detská izba vyzerať?
 

Farby v detskej izbe

Významnú úlohu zohráva farebnosť detskej izby. Pri výbere farebného náteru izby treba zvážiť vek dieťaťa, ako aj farebnosť vnútorného zariadenia. Z odporúčaných farieb možno spomenúť svetlé pastelové farby, ktoré každý priestor presvetlia, vyhýbať by sme sa mali tmavým či pochmúrnym farbám, ktoré izbu zmenšujú či pôsobia chladne. Pri kombinácií farieb treba postupovať premyslene, aby nevznikol rušivo až agresívne pôsobiaci výsledok. Medzi populárne patrí stále biela a pastelová zelená, ktorá pôsobí ukľudňujúco a podporuje koncentráciu.
Vašu kreativitu deti iste docenia, zariadiť detskú izbu berte ako výzvu. Pokiaľ vyberáte farbu pre staršie dieťa, nebojte sa nechať dieťa zvoliť si farbu samé. Zvlášť dievčatá si radi zariaďujú izbu podľa svojich predstáv.

Základom je posteľ

Základným zariadením každej detskej izby je detská posteľ. Pri jej výbere by sme mali mať na pamäti najmä počet detí (vtedy rodičia s obľubou siahajú po poschodovej posteli), ako aj vek detí a veľkosť izby. Či už zvolíte poschodovú posteľ alebo dve samostatné, dbať by ste mali najmä na výber kvalitného matraca. Dieťa potrebuje pre zdravý vývin dostatok spánku a jeho chrbtica potrebuje počas noci oporu. Na matraci sa rozhodne neoplatí šetriť. Z postelí môžeme doporučiť postele s vnútorným odkladacím priestorom, aby bol priestor pod posteľou využitý.

Stôl do detskej izby

Dôležitým nábytkom je pracovný stôl. Pri jeho výbere myslieť na to, na aký účel ho kupujeme. Pokiaľ školopovinné deti uprednostnia písacie stoly, tínedžeri s vlastným počítačom skôr sadnú ku stolu pre počítač, ktorý disponuje aj pracovnou plochou na písanie ako bežný stolík. V oboch prípadoch je vhodné vyberať stôl s odkladacími priestormi napr. pre písacie potreby, zošity, učebnice, ako aj stôl s výškovo nastaviteľnou pracovnou doskou.
Rodičia školákov často opakujú chybu, keď školáka nechávajú vypracúvať si úlohy napríklad v kuchyni pri stole. Okrem toho, že je to zlý zvyk, ktorý potom dieťa ťažko odnaučíte, nesedí počas práce na správnej stoličke ani za stolom s optimálnou výškou. Dieťa by rozhodne pri pracovnom stolíku malo mať vlastnú veku adekvátnu stoličku. Pri umiestnení pracovného kútika majte na pamäti umiestnenie na mieste s dostatkom denného svetla. V prípade praváka by malo svetlo dopadať zľava a ak je Vaše dieťa ľavák, okno by malo mať na pravej strane. Stolová lampa ako doplnok k bežnému osvetleniu izby by rozhodne nemala chýbať.

Nadčasovosť nábytku v detskej izbe

Pri zariaďovaní detskej izby si treba uvedomiť, že deti rýchlo rastú a s pribúdajúcim vekom sa budú meniť aj ich nároky na vybavenie detskej izby. Je preto vhodné zariaďovať izbu s prihliadnutím na tento fakt. Ideálnym riešením sú v poslednej dobe študentské izby, ktoré rastú s dieťaťom. Detský vzhľad dávajú izbe najmä použité doplnky – závesy s detským motívom, koberec s postavičkami, obrázky na stenách a pod. Na predošlých príkladoch sme poukázali na zohľadnenie kritéria nadčasovosti pri výbere základného nábytku do detskej izby.

Miesto na oddych

Každé dieťa okrem pracovného kúta potrebuje aj oddychovú zónu, v prípade malých detí ide zvyčajne o kobercom pokrytú časť podlahy, na ktorej sa dieťa hrá s hračkami či len tak polihuje, v jej blízkosti by sa mal nachádzať ľahko otvárateľný kôš či škatuľka s hračkami, aby si ich dieťa mohlo samo vybrať a rozložiť. U väčších detí môže zónu oddychu vytvoriť pohovka alebo kreslo a napríklad televízia. Dospievajúce dievčatá iste privítajú malý kozmetický kútik so zrkadlom a s poličkou na odkladanie pribúdajúcej kozmetiky.

Zopár tipov na záver

Detskú izbu by ste mali dotvoriť knižnicou, poličkou na drobnosti a skrinkami s dostatkom odkladacích priestorov. Pretože práve na tak malom mieste, ako je detská izba je sústredených veľa vecí, potreba odkladacích priestorov je veľká. Samozrejmosťou by mala byť veľká skriňa na odkladanie oblečenia. A akú zvoliť podlahu? Je vhodnejší koberec alebo plávajúca podlaha? Obe možnosti majú svoje výhoda aj nevýhody. Odporúčame ich kombináciu. Koberec chráni dieťa pred prechladnutím a je dobré, ak je zospodu protišmyková vrstva. Malé deti sa hrajú zvyčajne celý deň na zemi, preto by ich miesto na hranie malo byť vybavené mäkkým a hrejivým kobercom s ľahkou údržbou. Takýto koberec bude nielen praktickým, ale aj dekoračným doplnkom s pestrými farebnými vzormi. Poslúži aj na tlmenie zvukov pri detských hrách. Plávajúca podlaha sa ľahšie udržiava, ale má chladnejší povrch, netlmí hluk a dieťa sa môže na jej hladkom povrchu ľahko pošmyknúť a prísť k úrazu. Obzvlášť nebezpečné sú pošmyknutia na vysypaných hračkách. Dnešné študentské stoličky bývajú na kolieskach, ktoré môžu podlahu doškriabať. Preto volíme odolnejšiu podlahu z hrubšieho laminátu (8 mm), alebo z akustického PVC či prírodného linolea.