Detské ihrisko

V každej kultúre a v každej dobe bol určitý priestor vyhradený na hru detí. Takéto miesto – detské ihrisko – slúži na rozvoj pohybových schopností detí. Na ihrisku sa nadväzujú prvé priateľstvá, zažívajú prvé sklamania. Či už sa ale jedná o detské ihrisko verejné alebo to na vašej záhrade, prvoradá je vždy bezpečnosť.

Prvky detského ihriska

Detské hojdačky – Práve detské hojdačky sú asi tým najvyhľadávanejším prvkom detského ihriska. Deti ich doslova milujú. Rozmanitosť tvarov a farebných prevedení je v dnešnej dobe samozrejmosťou. Veľkej obľube sa v poslednej dobe tešia hlavne strunové hojdačky.
Detské preliezačky – Preliezky zohrávajú veľmi dôležitú úlohu pri rozvíjaní pohybových schopností detí. Nenásilným a pre deti veľmi lákavým spôsobom dokážu stimulovať vývoj detského svalstva. V neposlednom rade napomáhajú detské preliezky k správnemu vývoju motoriky dieťaťa a k zdokonalovaniu koordinácie pohybov. Hrou na preliezkach si deti cvičia kontrolu stability tela.

Detské pieskovisko – Jednou z najobľúbenejších činností tých najmenších detí je hra v pieskovisku. Najväčšej popularite sa pieskoviská tešili v období masívnej panelákovej výstavby v 80tych a 90tych rokoch minulého storočia. V tom čase tvorili pieskoviská spolu s preliezačkami každodenné útočisko pre tých najmenších. V dnešnej dobe sa postupne tieto verejné pieskoviská postupne presúvajú na uzavreté detské ihriská, kde prevádzkovatelia ihriska dokážu lepšie ustrážiť ich čistotu.

Detské šmýkačky – Tento asi najznámejší prvok detského ihriska je s obľubou kombinovaný s pieskoviskom, ktoré zabezpečí mäkký a bezpečný dopad. Veľmi oblúbená je vodná šmýkačka, na ktorú možno v lete pripojiť hadicu s vodou. Výhodou je príjemné osvieženie.