Detská posteľ

Najväčším kráľovstvom detí je ich vlastná izba a najmä posteľ v nej. Na tomto mieste sa cítia spolu s náručím svojich rodičov najbezpečnejšie. Vo svojej posteli zažívajú svoje prvé sny, zberajú sily do ďalšieho dňa. Preto im treba toto miesto zariadiť tak, aby bolo pre ne príjemné.

Posteľ zodpovedajúca detskému veku

Deti sú veľmi hravé, preto by toto kritériu mala spĺňať aj ich posteľ. Namaľované motívy na posteli či tvar lode alebo lietadla dávajú deťom pocit, že sú v rozprávke. Hravé farby postele deťom rozvíjajú fantáziu a taktiež vyžarujú teplo. Týmto docielime, že sa deti budú večer do postele tešiť.

Výber detskej postele

Pri výbere postele sa musia rodičia rozhodnúť či sú ochotní posteľ zmeniť, keď dieťa vyrastie alebo kúpiť jednu nadčasovú. Avšak táto druhá možnosť nie je najlepšia, pretože malé dieťa sa môže cítiť vo veľkej posteli stratené. Posteľ pre dieťa musí byť kvalitná. Odporúčajú sa najmä prírodné materiály, z ktorých by mal byť vyrobený hlavne matrac. Ten zabezpečuje kvalitu spánku a taktiež ovplyvňuje vývin kostry dieťaťa. Matrac sa musí prispôsobiť tvaru tela, inak by sa kostra dieťaťa mohla jemne deformovať. Nezabúdajte ani na rošt, ktorý drží stabilitu matracu. Posteľ by mala mať zabezpečené neustále vetranie zo spondej strany, aby matrac zbytočne nevlhol. Na posteli dieťati nechajte veľa vankúšikov, aby sa s nimi mohlo hrať, no na noc ich odkladajte. To isté platí pre hračky. Dieťati nechajte na noc len tú najobľúbenejšiu.

 

Umiestnenie detskej postele

Aj keď to niekedy priestorové podmienky detskej izby nedovoľujú, posteľ pre dieťa by mala byť na zemi. Jednak existuje riziko, že dieťa by mohlo v noci z poschodovej postele spadnúť alebo utrpieť úraz pri schádzaní alebo lezení na posteľ po rebríku. Posteľ by mala mať oblé tvary, bez ostrých rokov, pretože deti na posteliach často šantia.