Detská lampa plná farieb

Detská izba by mala byť vždy svetlá. Hlavne preto steny natierame svetlými tónmi farieb. Tie aj večer upravujú svetlo vyžarované zo svietidiel. Osvetlenie by malo byť dostatočne hravé, avšak s ničím netreba preháňať. Hlavnou úlohou svietidiel v detskej izbe je zabezpečenie dostatku svetla potrebného k hraniu, písaniu často aj k zaspávaniu. Nezabúdajme však, že svetlo musí byť zdravé, preto dbáme na zásady správneho umiestnenia svietidiel.

 

Osvetlenie detskej izby

Do detskej izby umiestňujeme spravidla hneď niekoľko svietidiel. Deťom musíme zabezpečiť dostatok svetla pri všetkých aktivitách. Pri slabom osvetlení by si deti ľahko pokazili oči. To isté platí aj pri opačnom efekte. Ak sa oči dieťaťa nachádzajú príliš blízko k svietidlu, sú dráždené, čo po čase spôsobí ich poškodenie. Jednotlivé svetlá preto umiestňujeme minimálne pol metra od hlavy dieťaťa.

Luster

Hlavným osvetlením detskej izby je stropné svietidlo. Na strop postačí umiestniť úplne jednoduchý luster, ktorý príliš nezasahuje do priestoru. Uprednostňujeme preto ploché lustre. Všetko však záleží aj od prevedenia a zariadenia miestnosti či uprednostňovaného štýlu rodiny. Príliš výrazný luster na stene sa však hodí tam, kde sa už iné svietidlo nepoužije.

Stolová lampa

Deti, najmä tie školopovinné, strávia najviac času pri písacom stolíku. Svetlo z lustra nie je dostatočne silné na to, aby vytvorilo vhodné podmienky na čítanie či písanie. Na stôl preto nezabúdame umiestniť stolovú lampu. Svoje miesto si nachádza na kraji stola. Pri stolovej lampe nesmieme zabúdať na dodržovanie vzdialeností od zdroja svetla po oči dieťaťa. Aj keď je možné hlavu lampy prispôsobiť, najvhodnejšie je jej základné nasmerovanie, a to svietenie na stôl zvrchu. Vďaka tomu osvetlíme iba dosku stola, nie samotné dieťa a jeho oči, čo by malo nežiaduci efekt.

Nočná lampa

K posteli zvykneme umiestniť nočnú lampičku na nočný stolík či prevedenie primontované na stenu. Tieto dva typy dokáže nahradiť aj stojanová lampa, ktorá dokáže osvetliť napr. aj priestor vedľa postele určený napr. na hranie. Osvetlenie pri posteli je vhodné na čítanie knižiek či pri zaspávaní, keďže niektoré deti sa boja tmy.