Dekoratívne osvetlenie

Základným typom osvetlenia v našich domovoch  je osvetlenie funkčné. Tieto svietidlá  nám majú zabezpečiť dostatočné množstvo svetla na plnohodnotné fungovanie domácnosti.  Do tejto kategórie patrí hlavne centrálne stropné osvetlenie a stolné lampy.  Svetlo je ale možné využiť aj na navodenie príjemnej atmosféry. Na tento účel nám slúžia takzvané náladové zdroje svetla.

 

Osvetlenie vitrín

Aby sme ozvláštnili vzhľad miestnosti, môžeme umiestniť jemné svetlo do presklených skriniek, vitrín a na zadné steny políc. Takto získané svetlo nie je využiteľné, má iba dekoratívnu funkciu. Veľmi obľúbené sú v tomto prípade led svietidlá. Tie sa vyznačujú dlhou životnosťou, nízkou spotrebou a malými rozmermi. Malé rozmery uľahčujú zabudovávanie do priestorov nábytku.

 

Osvetlenie  v podlahe

Na určitých miestach je výhodné umiestniť zdroj svetla priamo do podlahy. Často sa s týmto javom stretávame hlavne v exteriéroch, na záhradách a terasách. Toto podlahové svetlo slúži ako svetlo orientačné.  Je ho možné využiť aj v interiéri, napríklad  pri schodiskách.