Bazény podľa konštrukcie a ich cena

Mať doma vlastný bazén už dávno nie je výsadou „horných desaťtisíc“, ale bežnou súčasťou rodinného života. Miestom na oddych, relaxáciu, športové aktivity. Pri výbere bazéna by ste v prvom rade mali vedieť, k čomu a ako často ho bude vaša rodina využívať. Trh totiž ponúka desiatky bazénov rôznych konštrukcií (plastové alebo drevené s fóliovým vyložením, samonosné z PVC, oceľové s plastovou výstelkou, laminátové, masívne betónové, železobetónové na princípe strateného debnenia, z polypropylénu) a vôbec nie je ľahké vybrať si ten správny. Nie je vhodné robiť unáhlené rozhodnutia, pretože si kvôli ním v budúcnosti môžete veľmi ľahko trhať vlasy…ale bude už neskoro.

Druhy záhradných bazénov

Ako si teda vybrať ten správny bazén? Samozrejme, v prvom rade to závisí od vašich finančných možností. Ďalej od veľkosti pozemku (záhrady), kde bude bazén stáť a od toho, na čo chcete bazén vlastne používať. Všeobecne platí, že zmysel má len taký bazén, v ktorom možno plávať. Samotné osvieženie zverte radšej obyčajnej sprche či prenosnému mini bazénu. Pre kondičné plávanie stačí rozmer 2,5 x 4,5 s protiprúdom. Pre rodinné kúpanie je treba bazén najmenej 6 x 3 m veľký. Minimálna hĺbka bazéna by mala byť okolo metra, pre plávanie dospelých sa odporúča 1,2 – 1,3 m. Nezabudnite na to, že nákupom samotného bazénu vaša investícia nekončí, musíte počítať aj s prevádzkovými nákladmi.

 

Najlacnejšie bazény

Najjednoduchším spôsobom, ako prísť k bazénu, aj keď práve nie najšťastnejším, je zájsť si pred letnou sezónou do najbližšieho hypermarketu, kde dostanete kúpiť vkusne zabalenú krabicu . V jej vnútri je poskladané gumové telo bazénu, kovové časti, skrutky, filter…proste všetko, čo k nemu potrebujete. Výber je pestrý – od malých bazénikov bez filtrácie, až po veľké gumové bazény so samonosným prstencom. Cena je relatívne nízka – od 10 € za najjednoduchšie, až po cca 200 € za samonosné bazény z trojvrstvového PVC.

Bazény s pevnou konštrukciou

Kvalitnejším typom je bazén s pevnou konštrukciou a telom z fólie. Tento typ bazéna vyžaduje úpravu miesta, kde bude stáť, zaobstaranie geotextilnej podložky a jeho montáž je zložitejšia. Cena je vyššia – kvalitnejšie stoja viac, ako 400 € a luxusné aj 3000 €. Ak chcete bazén, ktorý by splynul s vašou záhradou, potom zvoľte bazén, čiastočne zapustený do zeme. Tieto bazény sa vyrábajú v dizajnovo peknom drevenom obložení, ktoré sa do záhrady krásne hodí. Vyrovnajú sa drahým luxusným bazénom, ale dajú sa kúpiť za niekoľkonásobne nižšiu cenu ( 800 – 3000€). Čiastočne zapustené bazény sú oproti dvom predchádzajúcim typom vhodné aj na svahovité záhrady. Dajú sa pomerne ľahko zastrešiť, vďaka čomu sa kúpacia sezóna predĺži až na 6 mesiacov.

Bazény zapustené v zemi

Bazény, zapustené v zemi, či už ide o železobetónové, laminátové alebo plastové patria k finančne najnáročnejším typom. Pri výbere bazénu sa rozhodne nenechajte zlákať cenovkami kde je uvedené napríklad 1000 €. Samotný bazén síce toľko stojí, avšak podľa odborníkov vás vyjdú zhruba na rovnakú čiastku stavebné práce. Teda kopanie jamy, odvoz sutiny, prívod a odvod vody, elektroinštalácia i terénne úpravy. Samozrejme, ak si pomôžete svojpomocne, konečnú cenu tým znížite. Náklady na obstaranie bazénu ovplyvňuje i materiál, z ktorého je vyrobený. Plastové bazény patria k tým lacnejším. Ich cena aj s inštaláciou vyjde zhruba na 2700 €. Mnohí však stále preferujú klasiku bazény so železobetónovou konštrukciou, ktoré sú vo vnútri obložené dlaždicami alebo “vystlané” silnou fóliou. Postupne sa však objavujú nové stavebné technológie, ktoré majú rovnaký cieľ: zrýchliť stavbu a eliminovať chyby pri práci. Jednou z nich je takzvaný systém strateného debnenia. Dobám, kedy bazénom vládli štvorce, ovály a kolesá, už odzvonilo. Moderné technológie umožňujú výrobu takmer akýchkoľvek tvarov a veľkostí. Od obľúbených “ľadvinkových” bazénov sa dnešné bazény posunuli o ďalší krok. Metóda strateného debnenia dovoľuje zmeniť tvar každých 25 cm a záleží teda plne na vašej fantázii a konkrétnych požiadavkách na umiestnenie bazéna. Cena býva obvykle viac, ako 4000 €.

Stavbou bazéna však investície nekončia.

Musíte počítať s tým, že každý bazén bude potrebovať aspoň základné doplnky. Letnú plachtu, aby ste vodu uchránili pred nečistotami – a zároveň zabránili ochladeniu vody. Zimná plachta zasa zabráni rozmnoženiu rias a na jar vám výrazne uľahčí znovu bazénu do prevádzky. Na trhu dnes existuje celý rad prídavných zariadení, ktoré podstatne rozšíria a spríjemnia potenciálne využitie vášho bazénu. Jedná sa napríklad o protiprúd, alebo tzv blower, ktorý pracuje na princípe vírivky.

Nadštandardné doplnky

Funkčným doplnkom je tiež románske schodisko, ktoré nielen uľahčí prístup do bazéna, ale stáva sa detským kútikom alebo oázou pre tých, ktorí si v horúcich dňoch chcú vo vode príjemne osviežovať namáhané chodidlá.

Prekrytie bazéna

Ak si chcete kúpanie užívať nezávisle na počasí, mali by ste uvažovať o ďalšej investícií do zastrešenia s UV ochranou (rolovacie kryty alebo mobilné zastrešenie v podobe posuvných konštrukcií), ktoré vám (aj bez ohrevu vody) predĺži sezónu od apríla do októbra.