Zopár tipov, ako vybrať správne dvere

Aj keď sa v súčasnosti presadzuje model vzdušnosti v bývaní, výberu interiérových či exteriérových dverí sa pri tvorbe vášho bývania nevyhnete. Exteriérové dvere sú samozrejmosťou no dvere interiérové sú dnes už nahrádzané holými zárubňami bez dverí či oblúkmi. Taktiež prepojenie kuchyne s jedálňou a obývačkou dáva dverám jasné nie. Dvere sú však nevyhnutnou súčasťou pre miestnosti, v ktorých je potrebné zabezpečiť aspoň trocha súkromia. Dvere preto musíme vyberať nielen z pohľadu technických vlastností, ale aj ich priehľadnosti či zvukovej izolácii. Sú zároveň aj estetickým prvkom v miestnostiach rovnako ako zaujímavý obraz. Štýlové dvere môžu interiér oživiť.

 

moderne-dvere-drevene

Exteriérové dvere – ochrana a estetika

Exteriérové dvere musia spĺňať dve nasledovné vlastnosti. Dom či byt musia dostatočne chrániť, takže by mali byť vyrobené z odolných materiálov. Navyše, interiérové dvere sú akýmsi zrkadlom domu. Práve preto by sme nemali zabúdať ani na ich estetiku. Exteriérové dvere sú zväčša vyrábané z dreveného masívu alebo plastu . Bezpečnostné dvere, ktoré sú hitom súčasnosti, obsahujú v ich priereze aj kovovú časť, ktorá bráni pred ich mechanickým poškodením.

 

 

Možnosti interiérových dverí

Interiérové dvere vyberáme podľa charakteru nášho domu či bytu. Snažíme sa zvoliť jeden druh pre celé obydlie. Minimálna výška dverí je cca 2 metre, šírka cca 60 cm. Zachovaním minimálne týchto rozmerov zabezpečíme priechodnosť dverí pre takmer každú osobu. Samozrejme, rozmery dverí volíme aj na základe požiadaviek členov domácností.

 

Zárubne

S dverami, či už interiérovými alebo exteriérovými, sa neodmysliteľne spájajú aj zárubne. Aj pri nich máme na výber z viacerých prevedení. Zvoliť si môžete drevené, kovové, platové alebo drevotrieskové. Rozdiel je nielen v cene a vzhľade, ale aj kvalite a životnosti.

za zárubne zaplatíte desiatky až stovky eur, preto vyberajte svedomito. Môžete ušetriť alebo sa vám zariadovanie môže aj značne predražiť. Napríklad taká Erkado zárubňa je cenovo výhodná a zoženiete ju už od 50€ za kus.

 

 

Dverová výplň

Interiérové dvere sú dostupné vyplnené alebo s priestorom na zasklenie. Sklenená časť sa hodí najmä do tmavších miestností, do ktorých bude vďaka nej prechádzať viac svetla. Sklenená výplň automaticky nemusí znamenať stratu súkromia, pretože na zasklenie je možné použiť aj dymové či iné sklo, ktoré nie je priehľadné. Interiérové dvere sú zväčša vyrábané z masívu. Ak chcete ušetriť, dyhované dvere tie masívne veľmi efektívne zastúpia. Majú podobné zvukovo-izolačné vlastnosti, avšak dýhované dvere sú náchylnejšie na mechanické poškodenie.