Ako v lete ochladiť dom či byt

Určite aj vás trápi počas horúcich letných dní vysoká teplota vo vašich príbytkoch, ktorá je často na nevydržanie. Prejavuje sa to najmä v panelových domoch, ktoré sa vyznačujú slabými izolačnými vlastnosťami. Byt alebo dom je preto potrebné zbaviť prebytočného tepla. Slúžiť nám na to môžu rôzne výdobytky modernej doby, súčasti zariadenia bytu či triky, ktoré používali aj naši starí rodičia.

Dôležitá izolácia

Nadmerným teplotám v lete sa treba zaoberať už pri výstavbe domu. Dom je potrebné ošetriť nielen proti únikom tepla v zime, no aj proti jeho absorpcii v letných mesiacoch . Termoizoláciu domu zabezpečujeme na stenách a taktiež na streche. Steny natierame rôznymi termoizolačnými nátermi či odizolujeme materiálmi, ktoré zabezpečia žiadaný efekt. Okrem izolácie strechy na nadmerné ohrievanie priestorov v blízkosti strechy vplýva aj typ strešnej krytiny. Čím je hrubšia a tmavšia, tým viac svetla pohltí.

 

Komfort vo forme klimatizácie

Vysoké teploty počas leta krešeme napr. klimatizáciou. Klimatizácia sa však vyznačuje náročnou inštaláciou a ešte náročnejšími nárokmi na našu peňaženku. Vstupná investícia je na pomery obyčajnej rodiny veľmi vysoká a navyše je potrebné pravidelne vykonávať kontroly, ktoré zabezpečujú jej bezproblémový chod. Vysoká cena však zabezpečí maximálny komfort, ktorý spočíva v užívaní si prednastavenej teploty. Ako jej lacnejšiu náhradu môžeme použiť rôzne ventilátory, ktoré priestor schladia zrýchlením prúdenia vzduchu.

Zabráňme svetlu v prechode do miestností

Ak chceme mať v miestnostiach príjemný chládok, teplo do nich nemôžeme vpustiť. Najmä okná musíme zabezpečiť pred nadmerným prenikaním slnečného žiarenia. Svoje opodstatnenie teda nachádzajú rôzne typy roliet, žalúzií či okenných závesov. Najefektívnejšie však pôsobia vonkajšie svetelné clony, ktoré zachytávajú slnečné žiarenie už pred vchodom do obytného priestoru.

Triky, ako sa schladiť

Ochladenie miestnosti dokážeme tiež zabezpečiť vďaka rôznym trikom. Jedným z nich je napr. aj namočenie plachty, ktorú prehodíme cez radiátor alebo v miestnosti zavesíme. Pocitovú teplotu v interiéri domu taktiež znížime vzdušným a ľahkým oblečením či ochladzovaním organizmu z vnútra. Nezabúdajme však na ochranu nášho zdravia a chladené nápoje či zmrzliny nepožívajme, ak sme až príliš rozhorúčený.